Thursday, 30 March 2017

Quick and easy method to mentally find 2 1/2 percent of a any number.

Step 1) ; Choose number (Start with 2 digits and advance to 3 with practice)
Step 2) ; Divide by 4.
Step 3) ; Move decimal point one place to the left.

Examples, 1) If the number selected is 86.
                  ⇒  Divide 86 by 4
                       86/4 = 21.5.
                  Move decimal point one place to the left. i.e. 2.15.
                  So we get, 2 1/2 % of 86 = 2.15.

                   2) If the number selected is 648.
                  ⇒  Divide 648 by 4
                       648/4 = 162
                  Move decimal point one place to the left. i.e. 16.2.
                  So we get, 2 1/2 % of 684 = 16.2.

Wednesday, 29 March 2017

Easiest way to quick Subtraction-Group in to two's Method

  • Group in to two's (Starting from the right)
Example, 1) 15627 - 1211 = ?
                ⇒   1 56 27
                    -    12 11
                       1 44 16.
It's easier to think "27 - 11 = 16" & "56 - 12 = 44"
So we get, 15627 - 1211 =14416.

                  1) 4812 - 1598 = ?
                ⇒    48 12
                    -   15 98
                         32 14
 A bit like School, 12-98, Make it 112-98 = 14 carry one
Do 48-15 then subtract one. i.e. 48-15 = 33, 33-1 = 32.
So we get,  4812 - 1598 = 3214.

Tuesday, 28 March 2017

How to Mentally find the 20% of any number.

  • Step 1) Divide the number by 5.
  • Step 2) Put down result of step first as answer.
Example, 1) 20% of 60 = ?
                 ⇒ 60/5 = 12.
                 So we get,  20% of 60 = 12.
                 
                 2) 20% of 100 = ?
                ⇒ 100/5 = 20.    
                So we get,  20% of 100 = 20.

                 3) 20% of 57 = ?
                 ⇒ 57/5 = .
                 So we get,  20% of 57 = 11.4. 

                 4) 20% of 100 = ?
                 ⇒ 100/5 = 20.
                 So we get,  20% of 100 = 20.


Wednesday, 22 March 2017

Shortcut trick for addition of common difference in series of numbers.

Example, 1) 49 + 55 +  61 + 67 + 73 = ?
             ⇒ Step 1) Add the smallest number to biggest number that is 49 + 73 = 122.
                  Step 2) Then multiply the sum with 5.....( here we add total 5 numbers so multiply                                      result of first step with 5) i.e. 122 × 5 = 610.
                  Step 3) At last divide the result of second step by 2. i.e 610/2 = 305
                  So we get, 49 + 55 +  61 + 67 + 73 = 305.

                2) 25 +30 + 35 + 40 + 45 + 50 + 55 + 60 + 65 = ?

               ⇒ Step 1) 25 + 65 = 90
                   Step 2) 90 × 9 = 810
                   Step 3) 810/2 = 405
                   So we get, 25 +30 + 35 + 40 + 45 + 50 + 55 + 60 + 65 = 405.

Monday, 20 March 2017

Shortcut tricks for addition of similar digit number.

Example, 1) 6 + 66 + 666 + 6666............ = ?
                 Step 1) Take 6 common and place all 6 as 1.
                           i.e. 6 ( 1 + 11 + 111 + 1111) =?
                 Step 2) Count number of digit in each number.
                           i.e. 1 = 1 (Digit), 11 = 2(Digits), 111 = 3 (digits), 1111 = 4 (Digits) and write 
                                 down all digits together that is 1234.
                 Step 3) Multiply 6  × 1234 = 7404.
                 So we get, 6 + 66 + 666 + 6666= 7404.
                 
                 2) 8 + 88 + 888 + 8888 + 88888 = ?
                 ⇒ 8 ( 1 + 11 + 111 + 1111 + 11111)
                 ⇒ 8 (12345)
                 ⇒ 8 × 12345
                 ⇒ 98760
                 So we get, 8 + 88 + 888 + 8888 + 8888 + 88888 = 98760.
     
                 3) 6 + 66 + 666 + 6666 + 66666 + 666666 + 6666666 + 66666666 = ?
                 ⇒ 6 ( 1 + 11 + 111 + 1111 + 11111 + 111111 + 1111111 + 11111111)
                 ⇒ 6 (12345678)
                 ⇒ 6 × 12345678
                 ⇒ 74074068
                 So we get, 
                 6 + 66 + 666 + 6666 + 66666 + 666666 + 6666666 + 66666666 = 74074068.

                 4) 3 + 33 + 333= ?

                 ⇒ 3 ( 1 + 11 + 111 )
                 ⇒ 3(123)
                 ⇒ 3 × 123
                 ⇒369
                 So we get,  3 + 33 + 333= 369.
     
          πŸ‘Best Luck Friends 😊😊😊

Friday, 17 March 2017

Method 1) Mentally multiplication trick for any two digit number.


  • Method 1) AB × CD = AC/AD + BC/BD



                 Example, 1) 57 × 42
                                 ⇒ Consider, A = 5, B =7, C = 4, D = 2
                                 = (5 × 4)/(5 × 2) + (7 × 4)/(7 × 2) 
                                 = (20)/(10) + (28)/(14)
                                 = (20)/(38)/14
                                 = 2394....(Place 4 as last digit and carry forward 1 so we get 38 + 1 =39,
                                 then place 9 as second last digit & forward carry 3 so we get 20 + 3 = 23)
                                 So we get, (57 × 42) = 2394.
                   
                                 1) 98 × 36
                                ⇒ Consider, A = 9, B =8, C = 3, D = 6
                                = (9 × 3)/(9 × 6) + (8 × 3)/(8 × 6)
                                = (27)/(54) + (24)/(48)
                                =(27)/(78)/(48)
                                = 3528....(Place 8 as last digit and carry forward 4 so we get 78 + 4 =82,
                                then place 2 as second last digit & forward carry 8 so we get 27 + 8 = 35)
                                So we get, (98 × 36) = 3528.

Tuesday, 14 March 2017

How to find 15% of any number


  • Step 1) Multiply the number by three.
  • Step 2) Divide the result of first step by two.
  • Step 3) Move the decimal point to one place left.
Examples, 
     1) Find the 15% of 43.
     Ans :- Step 1) : 43*3 =129
                Step 2) : 129/2 = 64.5
                Step 3) : 6.45......( Move the decimal point to left).
                              So we get, 15%43 = 6.45.

     2) Find the 15% of 69.

     Ans :- Step 1) : 69*3 =207
                Step 2) : 207/2 = 103.5
                Step 3) : 10.35......( Move the decimal point to left).
                             So we get, 15%69 = 10.35.

    πŸ‘